Újabb nagy lépés előtt az emberiség: az űrből vehetik fel a harcot a rák és a cukorbetegség ellen

Magyar űrhajós is részt vesz a hamarosan, május végén induló küldetésen, aminek célja túlmutatnak önmagán.

A Nobel-díj elnyerése sem kizárt, a mesterségesintelligencia-alapú szoftver mindent megváltoztathat.
Az Index arról ír, hogy Peták István, a Genomate Health alapítója orvoskutatóként kollégáival olyan mesterségesintelligencia-alapú szoftvert alkotott, amely forradalmasíthatja a daganatos betegségek kezelését.
A kutató most bejelentette, hogy 2 millió dolláros tőkével meghódítják az amerikai piacot.
A szakember azon az állásponton van, hogy hamarosan úgy beszélünk majd a rákról, ahogy ma a lepráról – egy olyan betegségként, ami évszázadokig gyilkolt, aztán végleg legyőzte az emberiség.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar űrhajós is részt vesz a hamarosan, május végén induló küldetésen, aminek célja túlmutatnak önmagán.
A kutató az Everest meghódításához hasonlította a rosszindalú daganatokkal kapcsolatos vizsgálatokat.
Peták István azt is elmondta, hogy 2 millió dollár befektetést szereztek a kereskedelmi fázis finanszírozására, és nemrég nevezték ki az amerikai piacot irányító vezérigazgatót. Palkovics László kormánybiztos Petákot jelölte meg a Nobel-díj egyik várományosaként. Palkovics egyébként az elsők között jósolta meg Krausz Ferenc Nobel-díját is, amikor ebben még kevesen hittek.
Peták István szerint az első áttörés 2003-ban volt, amikor kutatók megfejtették az emberi genom teljes kódját. A következő nagy felfedezés 2008-ban jött az új generációs szekvenálással.
A magyar cég 2022-ben született, amikor Peták István az Oncompass spinout vállalataként megalapította a Genomate-et.
Az úttörő, magyar technológia hamarosan felkeltette a Mayo Klinika mesterségesintelligencia-platformjának a figyelmét is, amely a világ egyik legrangosabb egészségügyi intézménye.
A kutató szerint, a mesterséges intelligencia elképesztő forradalmat hoz a gyógyításba. Hozzátette: „Jó hírem van: nyerésre állunk a rákkal szemben, csak föl kell gyorsítani a fejlődést.”
Peták István úgy látja, a Genomate már most kész a gyakorlati alkalmazásra. A folyamat egy részletes molekuláris diagnosztikai vizsgálattal kezdődik, majd a szoftver elemzi az eredményeket és személyre szabottan felsorolja a terápiás lehetőségeket a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján az orvos számára.
A végső cél, hogy minden betegnél automatikusan legyen teljes genomvizsgálat, és utána már tényleg csak mint egy appot kelljen lefuttatni a diagnosztikai szoftvert. Peták szerint ez nem évtizedek, hanem csak évek kérdése.
Nyitókép: Wikipedia
***